Sopimuspalokuntalainen Pohjois-Karjalasta osallistuu Kreikan maastopalojen sammutustöihin
15.08.2022
Julkaistu 06.03.2020
Yleinen palokuntalaiskokous pidetään lauantaina 22.5.2021 Tammisaaressa, Ekenäs FBK:n 150-vuotisjuhlavuonna.
Päivien ohjelmassa on mm. FSBr:n kongressi palokuntakilpailuineen, palokunta- ja vanhojen paloautojen paraati, yleinen palokuntalaiskokous ja iltajuhla illallisineen ja tansseineen. FSBr vastaa tapahtuman järjestelyistä.
Kokouksen asiasisällöksi on suunniteltu palokuntien toimintaohjelmallisten asioiden käsittely ja ohjelman päivittäminen.
Palokuntien toimintaohjelman 2017-2020 painopisteiksi muodostuivat palokuntalaisten identiteetin kirkastaminen, palokuntatoiminnan tunnettuuden lisääminen, palokuntalaisten kelpoisuudet ja osaaminen, palokuntalaisten rekrytointi, palokuntatoiminnan organisoituminen ja toimintamuotojen kehittäminen sekä vaikuttaminen ja palokuntatoiminnan asioista päättäminen.
Palokuntien toimintaohjelman tarkoituksena on antaa toimenpidesuosituksia palokuntatoiminnan tukemiseksi ja kehittämiseksi ja siten palokuntien palvelutuotannon varmistamiseksi. Lisäksi toimintaohjelma pitää sisällään nykyaikaisen kuvauksen pelastusala kansalaistoiminnasta.
Suositusten tarkoituksena on ensisijaisesti tarjota erilaisia mahdollisia toimintatapoja palokunnille, mutta suositukset on tarkoitettu myös pelastusalan järjestöille sekä pelastuslaitoksille ja muille palokuntien sidosryhmille. Lisäksi toimintaohjelma kuvaa palokuntayhdistysten nykytilaa ja yleisiä muutostrendejä yhteiskunnassa. Toimenpidesuositustenpohjalta on tarkoitus luoda malleja, joiden avulla palokunnat ovat tulevaisuudessakin kilpailukykyisiä ja elinvoimaisia.
Toimintaohjelmalla kannustetaan yhdistyksiä, järjestöjä ja muita organisaatioita huomioimaan yhteiskunnalliset ja pelastusalan muutokset sekä kannustamaan palokuntia toimimaan rohkeasti uusien erilaisten toimintatapojen löytämiseksi. Jokainen voi löytää keinoja omien haasteidensa selvittämiseksi.
Palokuntien toimintamuotoja ja toimintaa kehitettiin SPEKin ja viiden pelastusliiton yhteisen 24365 Palokuntamme parhaaksi -hankkeen myötä. Hankkeeseen nimetyt ohjelmamestarit järjestivät 20 alueellista työpajaa, joissa osallistujat pääsivät arvioimaan oman palokuntansa toimintaa asettamiensa tavoitteiden pohjalta, yhdessä muiden palokuntien vastuuhenkilöiden kanssa. Tämä uusi toimintapaja-tyyppinen toiminta aktivoi palokuntia verkostoitumaan muillakin alueilla.
07.07.2022
15.06.2022
11.04.2022
01.04.2022
03.03.2022
23.02.2021
16.02.2021
04.11.2020
02.11.2020
28.08.2020
03.07.2020
20.04.2020
04.03.2020
02.03.2020